Foto: MUDr. Zorica Nemcová Leto si pýta krásny úsmev Túžite po krásnych zdravých a bielych zuboch? Dnes už to nie až také nesplniteľné želanie.
V mojej stomatologickej ambulancii sa v poslednom čase intenzívnejšie venujeme aj kráse. Pacienti sa totiž chystajú na letné dovolenky a k nim okrem oddychu, sladkého ničnerobenia patria aj úsmevy. Isto uznáte, že príťažlivé sú najmä s peknými zubami... Samozrejme, musia byť predovšetkým zdravé. Kým však pristúpim k skrášľovacím a estetickým procedúram, prezriem chrup, aby som sa presvedčila, že je v poriadku, že nemá problémy, pre ktoré by sme napríklad bielenie nemohli urobiť. Najčastejšie sú to zapálené ďasná a zvýšená precitlivenosť. Úsmev je krásny, keď je aj zdravý a preto je podľa mňa estetika až na druhom mieste. Riešiť treba najskôr zdravotný problém.
1. DENTALNA HYGIENA
Niekedy je príčinou zmenenej farby zubov aj dlho neodstraňovaný zubný kameň alebo nedokonale čistené nánosy povlakov. Prvým krokom k žiariacemu úsmevu by malo byť ich odstránenie, ktoré sa vykonáva ultrazvukom a pieskovaním, čím sa zvyčajne vyčistia aj pigmenty, ktoré na sklovine šarapatia. Povrch zubov sa vyhladí a vyleští, zuby získajú jemnejší odtieň a lesk. Navyše, hladké plôšky sa lepšie čistia. Neverili by ste, koľko ľudí si však nevie správne čistiť zuby, zabúdajú na medzizubné priestory a nechodia k dentálnym hygieničkám.
2 BIELENIE ZUBOV
Najčastejšou požiadavkou v súvislosti s estetickým ošetrením zubov je zosvetľovanie, čiže bielenie, často až o niekoľko odtieňov. Bielenie je oxidačný, chemický proces, kde sa kyslík dostáva do farebných pigmentov, ktoré sa nachádzajú v sklovine a dentíne, a tým ich zosvetľuje. Účinok bielenia sa zvyšuje ešte pôsobením tepla a svetla z lampy. Bieliť možno naraz oba rady zubov, často si však pacienti nechávajú zosvetliť len jednotlivé zuby, ktorých sfarbenie im prekáža. Dôležité je byť v rukách odborníka, ktorý podľa stavu skloviny určí koncentráciu a časovú dĺžku pôsobenia. Stačí jedna návšteva u stomatológa, dokonca „na jeden raz“ sa dajú urobiť aj dve fázy bielenia – napríklad pri takzvaných tetracyklínových zuboch, ktoré sú od antibiotík zažltnuté až sivé. Ide o veľmi bezpečnú metódu, lebo súčasné kvalitné prípravky obsahujú aj látky ako kalcium, fosfát a draslíkové ionty, ktoré povrch zubov vyhladzujú a sklovinu zbavujú aj citlivosti, respektíve ju redukujú na minimum. Citlivosť registrovali pacienti napríklad v zime, keď po zásahu vyšli na chlad. Po bielení dostávajú zuby aj výživný gél. Bielenie sa môže opakovať každý rok, no vždy treba stav zubov dôkladne zhodnotiť. Z dlhoročných skúseností s bielením vyplýva, že menej býva niekedy viac, príliš vybielené zuby pôsobia umelo a neprirodzene, odporúčam skôr prirodzené odtiene. Cena závisí od koncentrácie, no jemné bielenie so šesťpercentnou koncentráciou si môže dovoliť každý. Pacient musí mať viac ako osemnásť rokov, bielenie sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.
Zaujímavosť: Podľa odbornej štúdie nechali asi pätnásť až dvadsať minút pôsobiť na zuby kyselinu citrónovú a dvadsaťdvapercentnú látku na bielenie – výsledok: kyselina sklovinu naleptala a bieliaca látka nie.
3 KERAMICKÉ A ŽIVICOVÉ FAZETY
Keď nepomôže bielenie, alebo je pacient náročný, prípadne má po antibiotikách veľmi farebne znehodnotené zuby, alebo stav jeho skloviny nie je na bieliaci zásah vhodný, možno pristúpiť k šetrnej, neinvazívnej estetickej metóde - k nalepeniu fazetiek na zuby. Fazetky rôznych odtieňov sú veľmi tenké, niekoľko desatín milimetra hrubé škrupinky napodobňujúce sklovinu. Ak sedia, použijú sa sériovo vyrábané, no v prípade potreby ich možno vyrobiť v laboratóriu podľa odtlačku, prípadne aj stomatológ môže takúto fazetu vymodelovať priamo na zuby pacienta. Fazety sa používajú aj na „maskovanie“ medzier, špicatých zubov, nedorastených zubov a podobne.
4 DEMINERALIZAČNÉ ŠKVRNY
Ide o biele škvrny, ktoré vznikli nedostatočnou mineralizáciou, teda odvápnením. Škvrna nie je len estetický defekt, ale ide o povrchový kaz v sklovine, ktorý ešte neprenikol do dentínu. Ak by sa nezacelil, mohli by sa doň dostať baktérie a kaz by prenikol hlbšie do tela zuba. Škvrny možno zaceliť vhodnou infiltračnou technikou /ICON/. Stomatológ narušenú sklovinu vyplní transparentným infiltrátom a zablokuje tak pórovitý povrch. Ide o účinný a zároveň šetrný zásah, ktorý odstráni biele škvrny a pri ktorom lekár nemusí siahnuť po vŕtačke.
5 ENDODONTICKÉ BIELENIE MŔTVYCH ZUBOV
Mnohých trápi aj neprirodzené sfarbenie odumretých zubov. S tými sa vieme vyrovnať vďaka vnútornému bieleniu: bieliaca látka v podobe gélu sa nanáša do vnútra zuba, hornej časti korunky alebo koreňového kanálika, necháva sa tam tri až päť dní a následne sa porovná dosiahnutý farebný odtieň. Ak treba, možno postup zopakovať.
6 ÚRAZY A POŠKODENIA
Pri peknom úsmeve prekážajú aj rôzne odlomené rožky zubov alebo nedokonalé hrany predných zubov. Ženy si často neuvedomujú, no takéto narušenie predného zuba môže spôsobiť aj odhrýzanie pevných nití. Takéto drobné chyby sa už dnes odstraňujú dolepením alebo domodelovaním. Pri letných aktivitách sa môže prihodiť aj úraz zubov, predovšetkým to býva zlomenie či poškodenie predných zubov. Vtedy stomatológ zváži, či ide len o estetický problém, alebo je úraz vážnejší.
7 PRESVITAJÚCE VÝPLNE A KRIVÉ ZUBY
Problémom v krásnom úsmeve bývajú aj amalgámové výplne, ktoré môžu presvitať, alebo nedokonale urobené biele výplne na predných zuboch a presvitajúce kazy pod nimi. Vtedy stomatológovia zväčša pristúpia k výmene výplní amalgámových za biele. Úprava krivo rastúcich, riedkych a nerovnomerných zubov, prípadne zubov postihnutých eróziou si už vyžaduje dlhší čas. Dnes sa aplikujú fixné aparáty aj pacientom vo vyššom veku, menšie defekty sa riešia pomocou ortodontických dláh, prípadne spomínanými fazetkami alebo priamo v ambulancii vymodelovaním, respektíve domodelovaním celkového vzhľadu zuba.
V lete ochutnávame aj exotické ovocie. Odšťavené freshe a džúsy nebezpečne naleptávajú sklovinu. Vtedy by sme si najmenej hodinu nemali čistiť zuby, lebo si ich trením kefky môžeme poškodiť. Kyslé erózie spôsobujú stratu skloviny, zuby sa skracujú a začínajú pôsobiť neesteticky. Po čerstvom džúse si treba ústa vypláchnuť vodou a napríklad žuvačkou zvýšiť produkciu slín, ktoré pôsobia antibakteriálne, majú samoočisťovaciu schopnosť a neutralizujú kyslé prostredie. Keď sa sliny netvoria, povlaky a baktérie na zuboch produkujú sírnaté zlúčeniny, toxíny a ďalšie nežiaduce látky, ktoré sú napríklad aj pôvodcom zápachu z úst.
Čo výrazne negatívne ovplyvňuje sfarbenie zubov:
Káva,
Červené víno
Tabak
Čaj
Lieky