Parodontózou trpia už aj tridsiatnici
Začínajúcu parodontózu možno úspešne liečiť!
„V lekárskej praxi sa stretávam s veľkým množstvom pacientov, ktorí trpia parodontózou. Ak sa toto ochorenie včas nepodchytí, spôsobuje veľké ťažkosti, končiace až vypadaním zubov. Mám však pre pacientov dobrú správu: parodontóza sa novými metódami dá veľmi úspešne liečiť,“ hovorí stomatologička MUDr. ZORICA NEMCOVÁ.
Popri zubnom kaze je najčastejšou príčinou chorôb chrupu parodontálne ochorenie. Mnohí pacienti ani nevedia, že ich postihol tento problém. A práve to je najhoršie, lebo sa začne nepozorovane šíriť, spočiatku ani nebol a človek mu nevenuje náležitú pozornosť. Takýto stav často pretrváva aj niekoľko rokov. Niektorí postihnutí – najmä vo vyššom veku – ho dokonca pokladajú za nevyhnutný stav a ani sa nepokúšajú dať si ho liečiť.
Čo je parodontóza?
Parodontóza sa začína zápalom ďasien (gingivitídou), ak sa nelieči, zápal postupuje k väzivovému a závesnému aparátu zuba (parodontu). Zub totiž nie je v zubnom lôžku usadený pevne, ale drží pomocou závesných väzov. Keď väzy postihne zápal, problém je na svete.
„K zápalu dochádza celkom jednoducho. V ústnej dutine sa prirodzene vytvára plak, čiže povlak, ktorý sa usádza na zuboch. Plak tvoria baktérie a zvyšky jedla. Treba ho správnym pravidelným čistením odstraňovať. Ak sa tak nedeje, plak začne dráždiť ďasná, presúvať sa do ďasnových žliabkov, až sa pri zuboch vytvoria parodontálne štrbiny, tzv. choboty. A práve v nich sa začnú usádzať zvyšky potravy, ktoré sa už bežným čistením nedajú odstráni, a tvoria sa tu nebezpečné baktérie,“ upozorňuje lekárka na podstatu vzniku parodontálneho ochorenia zubov. Neodstránený plak postupne zvápenatie, mení sa na zubný kameň a stáva sa živnou pôdou na zachytenie ďalších baktérií. Zároveň neustále dráždi ďasná, čo vedie k ich zapáleniu.
Nepodceňte krvácanie ďasien
Zapálené ďasná sú zvyčajne tmavočervené, zduria a majú sklon ku krvácaniu. Problém sa spočiatku objaví len na menšej časti ďasien, postupne sa môže rozšíriť. „Preto je veľmi dôležité nepodceniť ani najmenšie krvácanie ďasien – objaví sa pri čistení zubov alebo napríklad pri zahryznutí do tvrdšieho jablka – a ihneď sa poradiť so stomatológom. Pri včas zachytenom probléme parodontu lekár vie ihneď zareagovať a navrhnúť liečebný postup,“ vysvetľuje MUDr. Nemcová.
Podstatne horšia situácia môže nastať, ak sa problém zanedbá. Následkom bakteriálnej infekcie – pretože baktérie produkujú nebezpečné toxíny – sa zápal presúva čoraz hlbšie, postihne zubné lôžko a závesný aparát, rozkladá sa väzivové tkanivo. Zuby sa začínajú uvoľňovať, pacient spozoruje, že sa mu medzi zubami začínajú vytvárať medzery, zuby začnú „putovať“, odhaľujú sa krčky zubov, zuby sa akoby predlžujú, neskôr sa začnú uvoľňovať. „Ani vtedy však nie je úplne neskoro na liečbu,“ dodáva pacientom nádej stomatologička.
Pred liečbou
Najskôr lekár urobí röntgenový snímok a spolu s pacientom stanoví liečebný plán. Prvou fázou liečenia je dokonalé vyčistenie zubov. Zubný lekár najskôr vyčistí všetky zuby, odstráni povlaky a zubný kameň aj pod okrajmi ďasna, skontroluje všetky zubné výplne (plomby) a vyleští ich. Ak treba, odstráni aj zapálené tkanivo. „Táto časť zákroku býva bolestivá, preto ju uskutočňujeme pri znecitlivení (anestéze) ďasien. Pri odstraňovaní zubného kameňa používame ultrazvuk. V tejto fáze je veľmi dôležité informovať pacienta o príčinách problému, pretože musí začať intenzívne spolupracovať, najmä od neho závisí, či sa liečba podarí. Naučíme ho aj správnej hygiene úst, ktorá je základom úspechu,“ objasňuje lekárka. Ďalšou fázou je skontrolovať všetky plomby a ďalšie zákroky, či následkom zlej práce lekára v minulosti nedochádza k mechanickému dráždeniu ďasien. Až keď je chrup dokonale skontrolovaný a „čistý“, možno pristúpiť k ďalšiemu liečeniu.
Likvidácia „zlých“ baktérií
Prichádzame k vlastnej liečebnej fáze. V ústnej dutine sa nachádza vyše 700 druhov baktérií, pri zápaloch prevládajú „zlé“ baktérie. Tie treba potlačiť a navodiť „dobrú“ bakteriálnu flóru v ústach. To je vlastne podstata liečby začínajúcej parodontózy. „Môžeme zvoliť antibiotickú liečbu, liečbu formou laseru, prípadne pomocou tzv. fotoSan, čiže svetlom aktivovanou dezinfekciou (LAD lampou). Musíme doslova cielene zničiť baktérie v parodontálnych vačkoch a následne pod ďasno pomocou striekačky s tupým hrotom aplikovať ´dobré´ baktérie. Tými sú Lactobacillus brevis a plantarum. Takúto liečbu podporíme špeciálnymi tabletkami s ´dobrými´ baktériami,“ opisuje priebeh liečenia MUDr. Nemcová. Takýmto spôsobom sa zápal vylieči a začínajúca parodontóza výrazne stlmí. „Je však podstatné začať s liečbou včas a nedopustiť vznik pokročilého štádia parodontózy, ktorá sa už musí liečiť chirurgickými, často bolestivejšími a v neposlednom rade finančne podstatne náročnejšími postupmi,“ upozorňuje stomatologička na dôsledky podcenených príznakov.
Bojujete so zápachom z úst?
Pacient svoj vlastný zápach z úst zvyčajne nevníma. Je to citlivá téma, takže málokedy ho upozorní okolie. Stomatológ by však túto tému mal otvoriť, pretože až v 85 percentách je zápach spôsobený problémom v ústach, asi 10 percent majú „na svedomí“ mandle a príslušné dutiny, a len zvyšok žalúdok a zažívací trakt. Zápach cítiť najmä ráno, keď je znížené tvorba slín. Zapáchajú baktérie a ich produkty, ktorými sú sírne zlúčeniny. Baktérie sa okrem zubného kameňa, plaku, pod okrajmi ďasien a pod. rady usádzajú na vrchnej časti jazyka, najmä pri koreni. Preto je v rámci dentálnej hygieny dôležité aj čistenie jazyka. MUDr. Zorica Nemcová: „Ak ani po odstránení plaku, kameňa a pri správnej dentálnej hygiene zápach neustúpi, treba pristúpiť na liečbu pomocou ´dobrých´ baktérií.“
Až osemdesiat percent dospelej populácie trpí parodontálnym ochorením. Objavuje sa približne od 35. roku. Väčšina z postihnutých o ňom dlho netuší a nevenuje mu pozornosť, pretože spočiatku nebolí a nespôsobuje väčšie ťažkosti.
Zdravé ďasná nekrvácajú. Ak krvácavosť zanedbáte, môžete si spôsobiť vypadávanie zubov!
Vznik parodontálnych ochorení je podmienený:
- nezdravými životnými návykmi,
- nedostatočnou, resp. nesprávnou hygienou úst,
- nie celkom dobrou prácou zubných lekárov,
- podcenením prevencie.
Pripravila: BEATA VRZGULOVÁ
Foto: Dušan Kittler a Thinkstock
Zdroj: časopis Slovenka, rubrika Zdravie