Juraj nespal celú noc. To, čo sa mu dialo od večera v ústach, považoval za pomstu nedávno ohrdnutej kamarátky. Bolel ho zub. Teda asi zub, pretože v zrkadle si videl opuchnuté celé ľavé líce a nič podobné doteraz nikdy nezažil. Neznesiteľná bolesť ho prinútila okamžite konať.
Juraj prechodil celú noc po byte. Zjedol polovicu lekárničky, ale nič nezaberalo, a tak rátal každú minútu. Konečne bolo šesť hodín. Dal si rýchlu sprchu, objednal si taxík a po prvýkrát v živote sa tešil k zubárovi. Pri tom všetkom nešťastí mal nakoniec Juraj šťastie. Diagnóza síce nebola príjemná, ale ani neriešiteľná. Tak trochu zanedbaný chrup, nie práve ideálna starostlivosť o ústnu dutinu a zápal nervu bol na svete.
Ako vidí problém MUDr. Zorica Nemcová?
Zápal nervu rovná sa ochorenie zubnej drene. Zubná dreň je tvorená väzivovým tkanivom, cievami a nervovými vláknami. V tkanive zubnej drene sa taktiež nachádzajú lymfatické cievy. Z hľadiska ochorenia drene je dôležitý fakt, že dreň je uzavretá v takzvanej dreňovej dutine. Ide o pevnú schránku tvorenú dentínom a sklovinou. Tak, ako môžeme dreňovú dutinu rozdeliť na korunkovú a koreňovú, tak aj dreň delíme na korunkovú a koreňovú. Zubná dreň komunikuje s okolitým tkanivom zuba cez otvor v koreni zuba, kadiaľ súčasne prestupujú cievy a nervy. Na podráždenie, čo je najčastejšie kaz, zubná dreň reaguje zápalovou reakciou. Zápal môže byť infekčný, traumatický alebo chronický. Ochorenia drene môžeme deliť podľa klinického nálezu, ktorý je zároveň vodítkom liečby. Stav drene má štyri kategórie, a práve tie sú dôležité pre neskoršie ošetrenie:
Pri zdravej dreni nie je zub citlivý, reaguje na zmeny teploty, na chlad i teplo primerane. Reverzibilne postihnutá dreň vznikne na podklade infekčného poškodenia napríklad rozsiahly a hlboký zubný kaz. Pacient najčastejšie udáva bolesť po pití teplých či studených nápojov, či po jedle. Táto bolesť spontánne odoznie. Terapia spočíva v odstránení príčiny, čo je najčastejšie kaz a po aplikácii výplne (plomby). Pokiaľ zub nie je ošetrený, proces postupuje ďalej, čo
môže spôsobiť rozvoj zápalu drene. U ireverzibilne postihnutej drene je príčina tá istá, najčastejšie to je zubný kaz, s tým rozdielom, že pôsobenie kazu trvá už dlhší čas a obranyschopnosť zubu je tým menšia. Bolesť je ostrá, krutá, pulzujúca až trvalá, ťažko lokalizovatelná. Pacient často nedokáže určiť postihnutý zub, niekedy ani čeľusť. Skôr popisuje bolesť polovice hlavy. Bolesť sa šíri do ucha, k spánku alebo k oku a nereaguje na analgetiká. Zhoršuje sa v noci, vzniká aj bez podnetov a je spontánna. Terapia spočíva v odstránení zubnej drene v lokálnej anestézii a ošetrení koreňového kanáliku, prípadne viacerých kanálikov.
Keď zub nereaguje
Nekrotická dreň je vlastne neliečený zápal drene, ktorý prechádza v odumretie, prípadne môže ísť až o traumatické poškodenie zubu, napríklad úrazom. Nekróza môže vzniknúť aj bez bolestivých príznakov. Pacient neudáva spontánnu bolestivosť. Zub nereaguje na teplo ani na chlad a jeho farba môže nadobudnúť sivý nádych. Terapia takéhoto zubu spočíva
v endodontickom ošetrení koreňového kanáliku, či viacerých kanálikov.
Ochorenia zubnej drene je moyne deliť aj na histopatologickom základe, čiže
zápal môže byť akútny, chronický alebo chronický s akútnym vzplanutím. Zápalom može byť postihnuté aj tkanivo v okolí zuba. Takýto nález zistíme aj na základe RTG snímku. Ide vlastne o šírenie infekcie do priestorov v okolí zuba. Terapia spočíva v endodontickom ošetrení koreňového kanálika prípadne viacerých kanálikov. Môže to byť aj kombinácia endodonticko-resekčnou terapiou, keď sa odstráni časť koreňa zuba. V prípade veľkých zápalových procesov môžeme zub aj extrahovať. Vzhľadom na vysokú úspešnosť endodotického ošetrenia a súčasný technologický pokrok v endodoncii je extrakčná prípadne resekčná intervencia používanálen ako sekundárna terapia.
Náročné štádium
Ku konzervačne - chirurgickej liečbe patrí tiež trepanácia aveolu, čo je výkon kde sa navŕta kosť v oblasti zápalového ložiska a zaistí sa tak odtok hnisu, ktorý vznikol pôsobením zápalu. Výkon sa robí v lokálnej anestézii podobne ako
kyretáž, ktorá spočíva v odstránení zápalového tkaniva v oblasti hrotu zuba. U viac koreňových zubov, najčastejšie zadných, sa odstraňuje jeden z koreňov. Korene, ktoré ponechávame musia byť riadne endodonticky ošetrené. Takýmto spôsobom vieme zachovať časť zubu s následným protetickým využitím. Treba si uvedomiť, že riadne endodontické ošetrenie vyžaduje okrem skúsenosti lekára aj spoluprácu pacienta. Takúto náročnú terapiu teda neplánujeme u pacientov, ktorí
nie sú ochotní spolupracovať. Taktiež konzervačne - chirurgickú liečbu je potrebné plánovať len u pacienta so zodpovedným prístupom k zdraviu svojej ústnej dutiny.
Zdroj: časopis Slovenka Zdravie rodiny, apríl 2016