Úsmev bez chybičiek krásy
Keramické fazety a korunky esteticky dotvárajú vzhľad chrupu
Nie ste spokojná s tvarom svojich zubov, máte medzi nimi priveľké medzery, nebodaj sa vám odlomil kúsok zuba? „Tieto estetické nedostatky nemusia byť až takým veľkým problémom, vzhľad zubov sa dá zdokonaliť keramickými fazetami či korunkami,“ vysvetľuje stomatologička MUDr. Zorica Nemcová.
Možno ste ani netušili, že záznamy o prvých celokeramických korunkách pochádzajú už z roku 1886.
Keramické fazety sú mladšie, začali sa aplikovať v 30. rokoch minulého storočia. Prvé sa robili vtedajším slávnym umelkyniam, zväčša herečkám, ktoré potrebovali dokonalý úsmev. Esteticky boli fazety takmer bezchybné, v tých časoch sa však narážalo na problém výdrže a lepenia takejto estetickej pomôcky. Dnes sa fazety lepia bez problémov na dlhé roky.
Krásna s keramickou fazetou
Keramická fazeta je tenučká škrupinka, ktorá nahrádza povrchovú sklovinovú vrstvu zuba. Zhotovujú sa keramické a živicové. Ich funkcia je výlučne estetická. Fazeta je v priemere hrubá 0,3 – 0,5 mm, v prípade potreby aj 0,6 – 08 mm.
Využitie fazety:
- Pacient nie je spokojný s farbou zubov (napr. po neúčinnom bielení)
- Zuby majú neestetický tvar (sú krátke, pootočené a pod.)
- Medzi zubami sú medzery
- Pacient má poškodenú povrchovú štruktúru skloviny
- Posun zubov pri nedostatočnom prerezaní (fazetou sa preformuje napr. očný zub pri neprerezanej „dvojke“)
Na doplnenie zlomenej alebo poškodenej keramickej korunky, prípadne na odhalený krčok zuba – vtedy sa použijú čiastočné (parciálne) keramické fazetyPri aplikácii faziet ide o najmenej invazívnu, šetriacu metódu estetických zákrokov na zuboch. Samozrejme, ak sú zuby vystúpené, zakrivené, pridlhé a podobne, musí stomatológ pristúpiť k istej korekcii zbrúsením skloviny. Ešte dokonalejší farebný efekt sa dosiahne, ak sa pred nalepením fazety zuby vybielia. Fazety sú plne funkčné, pacient s nimi môže dokonale hrýzť.
„Jediné negatívum toho zákroku je zdĺhavý adhezívny, čiže zložkový systém lepenia, náročný na sekundy. Základom je cement vo farbe zuba, prípadne svetlejší. Fazeta sa zakladá tesne k ďasnám, resp. tesne pod ne. Pred nasadením sa robí skúška, potom dochádza k ostrému lepeniu zub po zube. Všetka práca náročná na každý detail a stotiny milimetra sa deje pod mikroskopom. Nalepenie šiestich faziet trvá najmenej tri hodiny. Je to náročné nielen pre pacienta, ale aj pre stomatológa,“ spresňuje MUDr. Nemcová.
Vhodnosť aplikácie fazety musí zodpovedne zhodnotiť odborník. Nemôžu sa aplikovať na mŕtvy nespevnený zub, pretože je veľmi krehký a môže prasknúť . Ďalej sa nemôžu nalepiť pacientovi s bruxizmom – škrípaním zubov, pri príliš hlbokom zhryze, stiesnenom uložení zubov, pri zuboch oslabených veľkými plombami a podobne.
Korunka dokonale nahradí zub
Korunka je náhradou na mŕtvy alebo živý zub, ktorý prestal plniť funkciu, zlomil sa, je oslabený alebo poškodený plombami a podobne. Riešia sa ňou aj estetické problémy, kde sa nedajú aplikovať fazety. Zhotovuje ich na základe odtlačkov zubný technik. Korunky sa nasadzujú na zubný zvyšok, nejde o implantát.
Typy koruniek:
- Celokeramické
- Metalokeramické (základom je kov, na ktorý sa nanáša keramika)
- Živicové (ako provizórium počas dlhšej viacdňovej stomatologickej práce
„Celokeramické korunky sa aplikujú najme v prednej časti chrupu, pretože majú výborné estetické a mechanické vlastnosti, ďasno ich znáša bez problémov. Metalokeramické sa uplatňujú v zadnejšej časti, je totiž riziko, hoci malé, že kov v oblasti krčka pri tenkom type ďasna spôsobí sivé sfarbenie, ale aj to vyrieši šikovný zubný technik. Korunky sa nasádzajú pomocou cementovania, ide o veľmi presné umiestnenie na tzv. schodík, teda vybrúsenú milimetrovú plochu okolo zvyšku zuba. Je to preto, aby v žiadnom prípade nemohlo dôjsť k pretlačeniu korunky a poškodeniu väzivového aparátu zuba. Pri týchto úkonoch je nevyhnutné používať mikroskop. V prípade nedokonalej protetickej práce môže dôjsť k bolestivému zápalu, čo si určite žiaden zubný lekár a najmä jeho pacient neželá,“ pripomína stomatologička Zorica Nemcová.
BEATA VRZGULOVÁ
Foto: Dušan Kittler a archív
Zdroj: Slovenka, rubrika Zdravie
Časopis Slovenka, 24_2013, s42