Zuby si nestačí len čistiť!
Podcenená dentálna hygiena vedie k zvýšenej kazovosti zubov
Viete si správne čistiť ústnu dutinu?
„Alfou aj omegou zdravých zubov je správne, dôkladné a pravidelné čistenie. Len zdravé zuby môžu byť aj krásne,“ hovorí s úsmevom zubná lekárka MUDr. Zorica Nemcová. Zacieľme preto pozornosť na dentálnu hygienu, ktorú mnohí podceňujeme, pristupujeme k nej ,ledalobo´ a začneme ju brať vážne, až keď začína byť neskoro...
Čistenie zubov
Všetci vieme, že zuby si čistíme zubnou kefkou. Nie je až také dôležité, aké sú štetinky či tvar držadla kefky, podstatne dôležitejšia je technika čistenia. Odborníčka dodáva: „Jednoznačne odporúčam mäkké štetinky. Tvrdé a pevné štetiny neočistia plochu zubov lepšie, ako si mnohí ľudia myslia, naopak, môžu spôsobiť poškodenie ďasien a pri slabšej sklovine aj krčka zuba. Ak si niekto myslí, že tvrdá štetina mu lepšie odstráni nečistoty, veľmi sa mýli. Tu nejde o silu kefky, ale o správne pohyby pri čistení, dôkladnosť a dostatočnú dĺžku čistenia.“
Správny postup
Kefku pritisneme k zubom v 45-stupňovom uhle a zotieracím spôsobom v poradí ďasno – zub čistíme každú plôšku spredu aj zozadu. Musíme zotrieť povlak, ktorý sa hromadí najmä v krčkovej oblasti zuba. Vždy len smerom nadol, resp. pri dolných zuboch nahor, pretože ide o to, aby sme zotreli povlak, a nie ho rozmazávali po ploche zuba. „Zuby by sme si nemali čistiť kratšie ako 4 až 5 minút a najmenej dva razy denne – ráno a večer. Nesmieme však zabúdať, že len kefka zuby dokonale nevyčistí,“ upozorňuje zubná lekárka.
Čo s priestormi medzi zubami?
Práve čistenie týchto priestorov výrazne zanedbávame, pričom je nevyhnutné dočisťovať ich, lebo sa tu s obľubou vytvárajú kazy. Pre zaujímavosť: tu sa usádza až 50 percent povlaku, preto sa práve tu objavia prvé zubné kazy. Ruku na srdce: kto z vás si pravidelne čistí tieto priestory špeciálnymi medzizubnými niťami, kefkami či špáradlami? Požiadajte svojho zubára, aby vás zoznámil so správnou technikou dočisťovania, lebo aj tu platí, že nesprávne čistenie napríklad ostrou niťou môže spôsobiť bolestivé zranenie ďasna. „Aj pri výbere týchto pomôcok vie správne usmerniť odborník, ktorý pomocou špeciálnej sondy určí potrebnú hrúbku medzizubnej kefky. Osobne som skôr za kefku než za niť, lebo sa ňou dajú dôkladnejšie vyčistiť miesta medzi zubami. Ak sú však tesne pri sebe, treba používať nite, najlepšie sú voskované, lebo veľmi ľahko prejdú štrbinou,“ vysvetľuje odborníčka.
Boj s povlakom
Povlak je tvorený plakotvornými baktériami, ktoré produkujú toxíny. Povlak sa v ústnej dutine vytvára prirodzene, neprestajne, kumuluje sa, čiže aj po dôkladnom večernom vyčistení zubov máme ráno zuby potiahnuté povlakom. Ten narušuje štruktúru skloviny, spôsobuje vypadávanie kalciových iónov, čiže demineralizáciu skloviny, poškodzuje tvrdé zubné tkanivá, čo je začiatok vzniku zubného kazu, ktorý sa objaví najskôr ako biela škvrna, čo si človek nemusí všimnúť a ani pocítiť. Nebolí ho, nemá podozrenie, že vzniká kaz. Veľmi nebezpečné je vytváranie mineralizovaného povlaku – zubného kameňa. Ak sa ten pravidelne neodstraňuje, spôsobuje zápaly ďasien, gingivitídy, parodontitídy, čo vedie ku kývaniu až strate zubov. „Ak pacienti dodržia polročný interval pravidelnej kontroly u zubného lekára, určite sa od neho dozvedia, či si správne čistia zuby a či sa im nadmieru netvorí zubný kameň. Ak má lekár podozrenie, vie vďaka skorej návšteve problém odhaliť vo včasnom štádiu. Dôkladné odstránenie nahromadeného kameňa, zahladenie a vyleštenie skloviny je predpokladom, že nedôjde k iritacii a zápalu ďasna a že sa kazy nebudú tvoriť,“ hovorí MUDr. Nemcová.
A čo jazyk?
Jazyk je súčasťou ústnej dutiny a treba ho tiež vyčistiť – šetrne odstrániť povlak aj z jeho povrchu. Slúžia na to špeciálne škrabky, integrované kefky a so škrabkami, no dobrú službu urobí aj zubná kefka, ktorou prečistíme jazyk na záver každej zubnej hygieny.
Fluoridácia
Zubom výdatne pomáha aj fluoridácia. Ide o preventívne zubné ošetrenie, pri ktorom sa v podobe pást a gélov dodávajú zubom zvýšené dávky fluóru (aminfluoridy) podporujúce remineralizáciu a spevnenie zubnej skloviny. Prakticky ide o natretie zubov, ktoré sa aplikuje približne 5 minút. Takéto preventívne ošetrenie je dobré poskytovať aj deťom.
Akú zubnú pastu?
„Možno povedať, že všetky pasty, ktoré obsahujú fluór, sú dobré. Obsahujú však aj rozdielne látky podľa toho, čo pacient potrebuje. Pri probléme s chrupom alebo ďasnami vie lekár individualizovať a odporučiť pastu a ústnu vodu k nej. Dobré je, keď sa pasty obmieňajú. Svojim pacientom ešte radím raz týždenne dodať zubom vitamínovú dávku aminfluoridov v podobe gélu, ktorú si po dôkladnom večernom vyčistení nanesú na zuby,“ vysvetľuje zubná lekárka a s úsmevom dodáva, že je to akési nedeľné menu pre našu ústnu dutinu.
Ako dlho používať jednu kefku?
Všeobecne sa odporúča vymeniť kefku po troch mesiacoch používania. Keď sa vám však vidí, že štetiny strácajú funkčnosť, určite kefku vymeňte skôr. Po prekonaní choroby, napríklad chrípky, angíny či zápalov hrdla a podobne, treba používanú kefku vyhodiť a nahradiť novou. Po každom umytí kefku dôkladne opláchnite pod tečúcou vlažnou vodou a hlavicu prekryte krytom. Kefku odkladajte do stojana hlavicou smerom nahor, mala by mať stabilné miesto, naučte aj svoje deti nepohadzovať ju. „Ak chcete byť veľmi dôslední, pretože vo vlhkom prostredí kúpeľne sa predsa len dobre množia baktérie, môžete kefku občas vyčistiť v špeciálnom antibakteriálnom roztoku na zubné pomôcky. Nie je to však nevyhnutné, podľa mojich skúseností starostlivé opláchnutie po každom vyčistení postačuje,“ vysvetľuje odborníčka.
Žuvačka a jabĺčko
„Žuvačky jednoznačne odporúčam, musia však byť bez cukru. Podporujú tvorbu slín v ústach – saliváciu – čo pomáha pri čistení zubov od zvyškov jedla, pretože sliny majú samoočisťovaciu schopnosť. Podobnú službu urobí aj jablko, vynikajúco vyčistí zuby a so slinami v ústach ma dobrú čistiacu schopnosť. Ale: keďže obsahuje kyseliny, aspoň hodinu po skonzumovaní jablka by sa nemali zuby čistiť kefkou, aby nedošlo k poškodeniu skloviny.
Ďasná potrebujú najmä vitamín C
Zuby potrebujú kalcium + fluór
Aj zuby starnú. Mení sa ich štruktúra a farba. Treba sa o ne starať vlastne od prerezania prvých zubov, no po určitom veku si vyžadujú podstatne pravidelnejšiu starostlivosť aj v oblasti estetiky. Často sú zrkadlom životného štýlu „svojho človeka“. Nepridávajú im fajčenie, káva, presladené nápoje, alkohol...
Postup pri dentálnej hygiene:
- stieracím pohybom vyčistíme zubné plôšky / kefka pod uhlom 45 stupňov
- dočistíme medzizubné priestory / niť, medzizubná kefka
- vypláchneme vodou
- „vyžblnkáme“ ústnou vodou
Kalibrovaná sonda na určenie veľkosti priestoru medzi zubami má farebne odlíšenú stupnicu. Po zasunutí do tohto priestoru odborník určí, aká kefka je na čistenie týchto priestorov vhodná. Pre zaujímavosť: má hrúbku od 0,6 mm do 2,2 mm
Špáradlo na medzizubné priestory s integrovanou zubnou niťou – mali by sme ich použiť po každom jedle.
Pripravila BEATA VRZGULOVÁ
Foto: Dušan Kittler
Zdroj: časopis Slovenka, rubrika Zdravie
Časopis Slovenka, 15_2013, s56